2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal byggentreprenader ledningsplatser
Beskrivning: Ramavtalet avser ny-,till-, och ombyggnationer av någon av de ledningsplatser med fortifikatoriskt skydd som MSB ansvarar för. Anläggningarna finns placerade på 21 orter runt om i landet, varför ramavtalet omfattar hela Sverige. Anbud lämnas på hela upphandlingen. Ramavtal kommer att tecknas med minst två och max tre leverantörer. Ramavtalet är ett så kallat komboavtal vilket innebär att avrop kommer att ske enligt rangordning eller genom förnyad konkurrensutsättning.
Intern identifierare: 24/160
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000