790119-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analystjänster inom vatten, miljö och bränsle
Referensnummer: 23/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser, bland annat, nedanstående tjänster;
- Analystjänster, laboratorieanalystjänster
- Provtagning
- Besiktning, mätuppdrag
- Etc.
Inom följande tjänsteområden:
- Vatten, omfattar bland annat analyser av dricksvatten, avloppsvatten, grundvatten etc.
- Bränsle, omfattar bland annat Pelletsanalys, Bio-oljeanalys etc.
- Miljö, omfattar bland annat Luftemission, Rökgasanalys etc.
Upphandlingen omfattar även tillhörande produkter och tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 71632000 Teknisk provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen