790268-2025 - Resultat
Sverige – Ingenjörstjänster – Projekteringsledare till Enhet STO Bygg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjekteringsledare till Enhet STO Bygg
BeskrivningSwedavia AB äger, driver och utvecklar ett nätverk av tio svenska flygplatser. Swedavias projektenhet STO Bygg ansvarar för genomförandet av små och medelstora byggprojekt inom terminalbyggnaderna på Stockholm Arlanda och Bromma flygplats. Projekten omfattar både nybyggnation och ombyggnation med fokus på funktionella och tekniska installationer. Swedavia söker nu en erfaren projekteringsledare till enheten. Som projekteringsledare har du en nyckelroll i projekt där du samordnar, driver och leder projekteringsprocessen från tidiga skeden fram till färdiga handlingar. Du är länken mellan beställare, projektörer, entreprenörer och våra egna specialister. Ditt ansvar blir att hålla ihop helheten så att projekten levereras i tid, med rätt kvalitet och inom givna ramar. Uppdraget inkluderar även support under entreprenadgenomförande. Uppdraget önskas påbörjas uden 1 december 2025 och kommer pågå i 24 månader, därefter finns två optioner för förlängning i ytterligare 12 månader vardera. Omfattningen kommer att variera under uppdraget beroende på projektens fas och behov. Omfattningen är därför satt till 0-100%, initialt från start bedöms dock behovet vara nära 100%. Närvaro på flygplatsen kommer krävs för projekteringsmöten, platsbesök, inventeringar och diverse samordningsmöten. Närvaro på plats med kort varsel om så behövs, t ex vid undersökningar av befintlig byggnad. Bedömd närvaro på plats 2-3 dagar per vecka.
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119230:Lot:1