79028-2021 - KonkurrensutsättningSverige-VÄSTERÅS: Apparatur för endoskopi och endokirurgi
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av endoskopistapel för endoskopi av öron, näsa och struphuvudet för Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN21-0071
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal om endoskopistaplar, för fullständig leverans se bilaga 1 Kravspecifikation.
Upphandlingen genomförs i Region Västmanland för ÖNH-verksamhet.
Aktuell upphandling
Region Västmanland, Öron näsa och halskliniken avser att köpa endoskopistaplar i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Inkluderat i upphandlingen omfattas också övriga kliniska tillbehör och klinisk- och teknisk dokumentation, utbildning av klinisk och teknisk personal, installation och provning till fullt driftfärdigt skick. För fullständig kravbild, se Bilaga 1 Kravspecifikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33168100 Endoskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen