2. Förfarande
Förfarande
Titel: OPS Skandiahamnen, Transformatorstation
Beskrivning: Totalentreprenad som omfattar uppförande av en transformatorstation som utformas för matning till total 7 OPS anslutningar i Skandiahamnen som del av projektet för landanslutning av container- och biltransportfartyg. I entreprenaden ingår installation av 4 matningar och förberedelse för installation av resterade 3 matningar. Matning Containerfartyg: 6.6kV, 60Hz, 7.5MVA. Matning Bil/RoRo-fartyg: 11kV, 60Hz, 6.5MVA. Varje OPS-matning består av ställverk, frekvensomriktare och transformatorer.
Intern identifierare: 9201-24014
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
Ytterligare klassificering (cpv): 31170000 Transformatorer, 31214000 Ställverk, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Se AF