79078-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Vårgårda: Avlägsnande av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamhämtning vid reningsverk
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Vårgårda kommun inbjuder er att lämna anbud på hämtning och omhändertagande av slam från avloppsreningsverket i Hjultorp, Vårgårda.
Entreprenaden avser avvattnat slam från kommunens avloppsreningsverk och omfattar hela kommunen. Vid en planerad nybyggnad av minireningsverk i Horla så kommer denna entreprenad att även omfatta avvattnat slam från det nybyggda reningsverket. En sådan nybyggnad är planerad till år 2020.
Sista anbudsdag
Anbudet ska vara köparen tillhanda senast
2019-03-25
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen