2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sortering av bottenaska från kraftvärmeverk
Beskrivning: NSR har avtal med Öresundskraft AB om att ta hand om de restprodukterna (”överskottsmaterial”) i form av aska/slagg som återstår efter förbränning i Filbornaverket i Helsingborg. Överskottsmaterialet lagras på NSR:s anläggning på Hjortshögsvägen 1 i Helsingborg innan det kan bli föremål för sortering. Uppdraget är att ur överskottsmaterialet sortera ut järn och metaller som efter utsortering kan säljas. NSR garanterar inga volymer.
Intern identifierare: 22/0349
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90513400 Bortskaffande av aska
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000