79093-2023 - ÄndringSverige-Storfors: Arkitekttjänster avseende byggnader
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Bygg, arkitektur
Referensnummer: 2022-098 S
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Avsikten med upphandlingen är att teckna ramavtal för konsultuppdrag avseende bygg -
arkitektur. Tjänsterna för fackområdet, ska betraktas som avropstjänster med villkoren i ramavtalet
som grund. Uppdragens storlek varierar från objekt till objekt men omfattar i huvudsak ny-, om-, eller
tillbyggnad av verksamhetslokaler inom förskola, skola, äldreomsorg samt förvaltningsbyggnader.