2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ventilationsarbete
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal avseende ventilationsarbete och service. Arbete kan utföras i lokaler med pågående verksamheter eller kvarvarande boende. Maximal volym för ramavtalen är - Helsingborgs stad - 70 000 000 kronor - Helsingborgs hamn - 1 600 000 kronor. - NSR - 1 800 000 kronor. - Öresundskraft AB - 3 000 000 kronor. Takvolym avser fyra (4) år. Takvolym ska inte förväxlas med uppskattad volym för upphandlingen. När takvolym för avtalet har uppnåtts upphör detta att gälla. Dock kvarstår leverantörens förpliktelser avseende garantiåtaganden och leveransvillkor för de beställningar som gjorts på avtalet.
Intern identifierare: 260/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 50000000 Reparation och underhåll, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71315410 Inspektion av ventilationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ventilationsarbete