79101-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larmkläder ambulanssjukvården
Referensnummer: RD20/05548
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Larmkläder för ambulans- och sjuktransportspersonal i Region Dalarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Sommarjacka
Del nr: Produktgrupp 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser köp av larm/ytterkläder för ambulans- och sjuktransportspersonalen till ambulanssjukvården i Region Dalarna enligt beskrivning i kravspecifikation och mall för upphandlingskontrakt.
Syftet med denna upphandling är att effektivisera inköpshanteringen av en enhetlig klädsel som uppfyller ställda krav.
Larmkläder - jacka och byxa
Del nr: Produktgrupp 2