791114-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Dagvattenutredningar
Referensnummer: UE 23.153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunkoncernen har behov av att anlita konsulter för utförande av uppdrag inom området Dagvattenutredningar. Viss kompetens finns inom kommunkoncernen, men ytterligare kompetens och resurser behövs för att tillgodose kommunkoncernens behov.
Dagvattenutredningar behövs i samband med stadsplanering och i många planuppdrag som Kommunkoncernen har.
Upphandlingen omfattar ramavtal för senare avrop av tekniska konsulttjänster inom området Dagvattenutredningar. Uppdrag avser enskilda konsultuppdrag.
Ramavtal kommer att tecknas med upp till tre (3) leverantörer under förutsättning att upphandlande myndighet erhåller minst det antalet lämpliga och godtagbara anbud. Leverantörerna kommer att avropas enligt fastställd rangordning. Totalt ska tre namngivna uppdragsledare vara avtalade. Anbudsgivare ska lämna anbud med minst en (1) och max två (2) namngivna uppdragsledare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen