79115-2017 - ResultatSverige-Stockholm-Arlanda: Bagagehanteringssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny incheckning samt integration SBD Åre-Östersund Airport.
Referensnummer: SDA 2016-001144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34961000 Bagagehanteringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
För att kunna implementera SBD att incheckningspositionerna förnyas. Det innebär nya transportörer samt nya möbler. De nya incheckningspositionernas anslutning till kollektivbandet skall anpassas.
Följande skall ingå i leveransen:
— Nya transportörer till fem kompletta incheckningspositioner.
— Hylla för taggprinter ovanför bandet.
— Vågutrustning samt kontrollenheter/displayer med möjlighet för kommunikation till PLC systemet.
— Anpassning av uppsamlingstransportörer för att matcha diskarnas nya positioner.
— Anpassning av befintlig övergång från uppsamlingsbandet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen har avbrutits då inga anbud har inkommit.