791159-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsanläggning – Byggservice
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggservice
BeskrivningUpphandlingen omfattar ramavtal avseende service-och underhållsarbeten samt mindre till- och ombyggnadsarbeten, nybyggnation avseende byggservice inom beställarens fastighetsbestånd samt hyrda objekt. Undantaget är spänningssatta miljöer samt produktionsmiljöer för kraftvärmeproduktion. Undantag kan även komma att gälla för byggnader vilka ingår i bevarandeprogrammet, kulturbyggnader samt Kulturförvaltningens utställningsproduktioner eller då särskild kompetens efterfrågas.
Intern identifierare145/24
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45211200 Byggnation av servicehus, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareByggservice