See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Entreprenadtjänster - Ventilationsarbeten och OVK
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal gällande ventilationsarbeten av varierande slag, som exempelvis installation, service/reparation, injustering, underhållsåtgärder, ombyggnadsprojekt m.m. Ramavtalet avser även löpande besiktning av ventilationssystem (OVK). Alla uppdrag utförs som totalentreprenadåtaganden. Uppdraget beskrivs närmare i upphandlingsdokumenten. Såväl Skelleftebostäder AB som Skellefteå Industrihus (och deras respektive dotterbolag) är berättigade till avrop.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116704:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Tidsförlängning