791198-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Skrivare och kurvskrivare – Utskrift som tjänst
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utskrift som tjänst
Beskrivning: Huddinge kommun avser upphandla ett upphandlingskontrakt för Utskrift som tjänst. Kommunen avser att upphandla ett nytt avtal som säkerställer fortsatt stöd för utskrift och skanning till alla kommunens verksamheter med rätt skrivare på rätt ställe. Befintlig utskrift som tjänst har gett stora förbättringar i form av minskning i antal utskrifter, optimerad skrivarpark och även informationssäkerhet. Målet är att teckna ett avtal som har kvalité och är ekonomiskt bra ur ett affärsmässigt perspektiv. Avtalet ska möjliggöra leveranser av en användarvänlig, funktionell och rättssäker lösning för utskrift som tjänst, som ska kunna användas i kommunens samtliga verksamheter.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30232100 Skrivare och kurvskrivare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108020:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48773000 Utskriftsprogram, 48773100 Utskriftshanterare, 79500000 Kontorshjälp, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster