791231-2023 - ResultatSverige-Härnösand: Avfallstunnor
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallskärl och annan utrustning
Referensnummer: UH-2023-103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44616200 Avfallstunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösand Energi & Miljö AB (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag på fyrfackskärl samt option av montering och distribution av dessa. Upphandlingen handläggs av Härnösands kommun men det kommunala bolaget Härnösand Energi & Miljö AB blir avtalspart.
Härnösand Energi & Miljö AB är ett helägt kommunalt bolag som ägs av Härnösands kommun. Upphandlingen handläggs av Härnösands kommun men det kommunala bolaget Härnösand Energi & Miljö AB blir avtalspart.
Omfattning:
Upphandlingen omfattar huvudsakligen:
Leverans av fyrfackskärl med tillbehör samt mjukplastkomprimator. Även uppdrag för montering och distribution av fyrfackskärl till hushåll, återtag och återvinning av begagnade kärl samt omdekalering av befintliga kärlbeståndet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44616200 Avfallstunnor, 39224340 Soptunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av fyrfackskärl med tillbehör samt mjukplastkomprimator. Även uppdrag för montering och distribution av fyrfackskärl till hushåll, återtag och återvinning av begagnade kärl samt omdekalering av befintliga kärlbeståndet.
Inköp av mjukplastinsamlare / minikomprimatorer
Del nr: 2