See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för ledningsåtgärder i transmissionsnätet med krav på avbrottsfria arbeten
Beskrivning: Ramavtal för ledningsåtgärder i transmissionsnätet med krav på avbrottsfria arbeten. Värdet är uppskattat till ca 300 miljoner SEK per år och Svenska kraftnät avser att teckna avtal med maximalt fem entreprenörer. Ramavtalet löper på tre år, med rätt att förlänga ytterligare fem år med ett eller två år i taget.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108625:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster