79188-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Förmedling av vårdpersonal
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster sjuksköterskor
Referensnummer: 2016-1530
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården har idag ca 140 st Sjuksköterskor samt ett antal timvikarier anställda vid häkten och anstalter. Tjänsten som upphandlas innebär att vid behov av tillfällig bemanning bidra med sjuksköterskor för att Kriminalvården ska kunna säkerställa god hälsa för intagna klienter. Tillfällig bemanning kan tex behövas vid sjukdom, semester, utbildning och kortare vikariat.
Upphandlingsförfarande.
Upphandlingen genomförs som Förenklat förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Avtal kommer att tecknas med en leverantörer per anbudsområde.
Omfattning.
Under 2016 köpte Kriminalvården ca 13 000 timmar med sjukskötersketjänster på nationell nivå, de största volymerna i Region Väst och Region Stockholm. Tecknat avtal innebär inte några garantier från Kriminalvården avseende volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen