2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hämtning av källsorterat förpackningsavfall vid kommunala verksamheter- Bollnäs och Ovanåkers kommun
Beskrivning: Ovanåker kommun upphandlar ramavtal gällande hämtning av källsorterat förpackningsavfall vid kommunala verksamheter för Bollnäs och Ovanåkers kommun. Upphandlingen avser insamling, borttransport och återvinning av källsorterat förpackningsavfall från miljörum/miljöstationer vid kommunala verksamheter för Bollnäs och Ovanåkers kommun. Entreprenören äger förpackningsavfallet som hämtas och ansvarar för att det materialåtervinnas enligt svensk lagstiftning. Planerad avtalsstart är 2026-02-01.
Intern identifierare: 15738
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90511100 Hämtning av deponisopor, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Bollnäs
Beskrivning: Anbudsområdet avser Bollnäs kommun.
Intern identifierare: Bollnäs
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ovanåker
Beskrivning: Ramavtalet gällande hämtning av källsorterat förpackningsavfall vid kommunala verksamheter
Intern identifierare: Ovanåker