792179-2025 - Resultat
Sverige – Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning – Frame agreement RTU for Distribution stations
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFrame agreement RTU for Distribution stations
BeskrivningEllevio plans to install new RTU (Remote terminal units) in appproximately 300 distribution stations in mid-sweden. The frame agreement is planned for 4+2+2 years. Existing RTUs are largely 25 years old or older and will be electrically connected to the station but will also be prepared for digital connectivity.The procurement includes the delivery of hardware, software, technical documentation, support, training, etc.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114153:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 32500000 Telekommunikationsmateriel, 42961200 SCADA eller motsvarande system