79219-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Diverse reparationer och underhåll
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Svets, smide och mekaniska arbeten
Referensnummer: 2022-062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att köpa in underhålls- och reparationsarbeten i pannor och kringutrustning i Sysavs alla anläggningar under och utanför revisionperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 96 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 10
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
1a. Rosterarbete. Linje 1 och 2. Avfallskraftvärmeverket, Spillepengsgatan 13, Malmö
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45442000 Påstrykning av skyddsöverdrag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innefattar arbeten med rostern, inmatningen och utmatningen. I arbetet ingår svets,
plåtslageri (slipning, skärning, fräsning mm) och mekaniskt arbete under arbetsledning av en eller
flera supervisor(s). Anbudsgivare ska ha kapacitet att under den årliga underhållsrevisionen, med
kort varsel (inom 2 arbetsdagar), kunna specialtillverka mindre komplicerade plåtdetaljer.
Anbudsgivare ska ha den tekniska och yrkesmässiga kapacitet som krävs för utförande av
efterfrågade tjänster enligt de i upphandlingsdokumentet angivna villkoren.
Skärning och svetsning i plåt, plåtslageri och mekaniskt arbete. Önskvärt att anbudsgivaren har
EN1090-certifikat.
Varje panna är utrustad med roster av typen MARTIN Rückschub-Rost Vario.
1b. Rosterarbete. Linje 3 och 4. Avfallskraftvärmeverket, Spillepengsgatan 13, Malmö
Del nr: 2
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45262680 Svetsning
2. Licenssvets i tryckkärl
Del nr: 3
45262680 Svetsning
I uppdraget ingår samtliga med arbetet ingående moment, svets enligt gällande standarder och
direktiv samt de övriga moment som krävs för det direkta arbetet med lagning/byte av tryckkärl, t.ex.
lyft, slipning, montering etc.
Anbudsgivaren ska tillhandahålla licenssvets under hela avtalstiden i enlighet med de krav som
anges i detta upphandlingsdokument och dess bilagor. Arbetena ska utföras på ett fackmässigt sätt i
enlighet med gällande branschstandarder och Sysavs instruktioner.
Utrustningen i Sysavs anläggning omfattas av bestämmelserna i Direktivet 2014/68/EU och AFS
2016:1 (Tryckkärlsdirektivet/PED) och tryckbärande anordningar.
3. Elfilter, slangfilter och övriga rökgaskanaler (inkl fläktar)
Del nr: 4
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
I uppdraget ingår kompetensen för att kunna göra en översyn inklusive alla för funktionen viktiga
delar av både slangfilter och elfilter.
För elfilter gäller följande avgränsning – arbetet börjar vid inloppsbälgen och slutar vid bälg vid
utloppet mot rökgaskanal. Dessutom inkluderas utmatning av aska från elfilter ned till och med
cellmatare. Kedjetransportörer under cellmatare ingår ej. Inkluderat i uppdraget ingår även översyn
av följande fläktar: rökgasfläktar, primärluftsfläkt, sekundärluftsfläkt samt recirkulationsfläkt (endast
linje 3). Inkluderat i uppdraget ingår även översyn av följande fläktar: rökgasfläktar, primärluftsfläkt,
sekundärluftsfläkt samt boosterfläktar.
4. Skraptransportörer och skruvar
Del nr: 5
50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner
I uppdraget ingår översyn av skraptransportörer och skruvar i Sysavs avfallskraftvärmeverk och
matavfallsansläggning med adress Spillepengsgatan 13 och man ska kunna styrka att man arbetat
med kedjetransportörer i minst två avfallskraftvärmeverk under de senaste tre åren.
Översyn av samtliga transportörer förutom bandtransportörer och skakbord sköts inom det här
delområdet. Inkluderat är också dubbelklaffspjäll vid flygask-utmatning.
Anbudsgivaren ska kunna tillhandahålla både den tekniska kompetensen samt personal med rätt
kompetens för att kunna göra en komplett översyn under Sysavs underhållsrevisions på sommaren.
5a. Svets, smide och mekaniska arbeten - Område Malmö
Del nr: 6
44316500 Smide
I uppdraget ingår övriga svets-, smides och mekaniska arbeten som inte är specificerade i de andra
2022-062 Svets, smide och mekaniska arbeten delområdena.
För delområde 5 ska anbudsgivaren ha bevisad kompetens för transportörer (elevator-, kedje- samt
matningsskruvar) och ska utföra en översyn av dessa under den årliga underhållsrevisionen.
efterfrågade tjänster enligt de i upphandlingsdokumentet angivna villkoren. I förevarande fall innebär
detta att: Anbudsgivaren under de senaste tre (3) åren, eller den kortare tid under vilken
verksamheten bedrivits, har utfört liknande arbeten, det vill säga svetsreparation och tillverkning av
stålkonstruktioner i olika material kvalitéer.
Anbudsgivaren är dessutom: Insatt i kvalificeringen av svetsare, kan läsa svetsdatablad, behärskar
användningen av värme vid svetsning, insatt i formförändringarna och kan påverka dem, insatt i
svetsfixturer och kan använda dem, kan utföra häftning, kan utföra flersträngssvetsning, insatt i
svetsdiskontinuiteter och kvalitetskrav och kan sörja för kvaliteten. Anbudsgivaren ska ha erfarenhet
av arbete utfört i kraftvärmeverk. Önskvärt att man har EN1090-certifikat.
Svetsmetoder som är förekommande är 111 (Metallbågsvetsning med belagd elektrod (MMA)), 13
(Gasmetallbågsvetsning (MIG/MAG)) och 141 (TIG-svetsning med homogen stav/tråd).
5b. Svets, smide och mekaniska arbeten - Område Lund
Del nr: 7
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
5a-e. Svets, smide och mekaniska arbeten - Område Ystad
Del nr: 8
5d. Svets, smide och mekaniska arbeten - Område Simrishamn
Del nr: 9
50712000 Reparation och underhåll av maskinteknisk utrustning i byggnader
5e. Svets, smide och mekaniska arbeten - Område Trelleborg
Del nr: 10
50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader