79222-2018 - ResultatSverige-Älmhult: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för bygg, mark- och ledning samt maskinentreprenader
Referensnummer: 2016.25&27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser VA-avdelningens behov av ny-och ombyggnationer och reparationsarbeten på pumpstationer, vatten- och avloppsreningsverk samt mark- och ledningsarbeten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45236000 Markanläggning, 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 45259100 Reparation och underhåll av anläggning för avloppsvatten, 45259200 Reparation och underhåll av reningsverk, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen