79224-2018 - ResultatSverige-Älmhult: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal byggentreprenad för VA
Referensnummer: 2016.25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för VA-avdelningens behov av byggentreprenadarbeten för prel. perioden 2018-01-01 till 2019-12-31 med möjlighet till 2+ 2+2 års förlängning. Arbeten kan omfatta följande ny- eller ombyggnation på pumpstationer eller VA- verken m m och löpande byggnadsarbeten gällande underhåll och reparationsarbeten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för VA-avdelningens behov av byggentreprenadarbeten för prel. perioden 2018-01-01 till 2019-12-31 med möjlighet till 2+2+2 års förlängning. Arbeten kan omfatta följande ny- eller ombyggnation på pumpstationer eller VA- verken m m och löpande byggnadsarbeten gällande underhåll och reparationsarbeten.