79234-2022 - ResultatSverige-Härnösand: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel 2022 B
Referensnummer: 21RS11720
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av läkemedel som beställs via rekvisitionsförfarande. Upphandlingen sker i samverkan mellan regionerna i Norra sjukvårdsregionen; Region Västernorrland, Region Västerbotten, Region Jämtland Härjedalen och Region Norrbotten.
Upphandlingen omfattar läkemedel, som beställs genom rekvisitionsförfarande och administreras av sjukvårdspersonal inom de fyra regionerna samt de vårdgivare inom LOV som deltagande regioner har avtal med.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen