792823-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hälso- och sjukvård samt socialvård – Upphandlingsdokument Sociala besök till vård- och omsorgsboenden samt servicehus
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandlingsdokument Sociala besök till vård- och omsorgsboenden samt servicehus
Beskrivning: Upphandling av besök på vård- och omsorgsboende samt servicehus enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument med bilagor. Den uppskattade volymen av besöken uppskattas vara cirka 20 000 timmar per år och avtalsområde. Observera att inga garantier kan lämnas på volymer eller möjligheter att få ett bestämt antal uppdrag. Ramavtalets omfattning kan komma att förändras till följd av politiska beslut samt förändringar i stadens verksamhetsstruktur, såsom att verksamheter avvecklas eller tillkommer.
Intern identifierare: ALD 2025/201
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Vet ej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ungdomsbesök
Beskrivning: De unga personerna ska hjälpa till att öka den sociala samvaron och därmed höja kvaliteten inom vård- och omsorgsboenden samt i servicehuset utan att ersätta den ordinarie personalen. Att vidmakthålla funktionsförmågor hos äldre och överbrygga klyftan mellan olika generationer.
Intern identifierare: Ungdomsbesök
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Seniorbesök
Beskrivning: Seniorerna ska hjälpa till att öka den sociala samvaron och därmed höja kvaliteten inom vård- och omsorgsboenden samt i servicehus utan att ersätta den ordinarie personalen. Målet är att vidmakthålla funktionsförmågor och ge möjlighet till ökad reflektion och meningsfullhet i vardagen genom mellanmänskliga möten.
Intern identifierare: Seniorbesök