See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Entreprenadtjänster - Elarbeten
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal gällande elarbeten av varierande slag som exempelvis reparationer, underhållsåtgärder, ombyggnadsprojekt m.m. Alla uppdrag utförs som totalentreprenadåtaganden. Uppdraget beskrivs närmare i upphandlingsdokumenten. Såväl Skelleftebostäder AB som Skellefteå Industrihus (och deras respektive dotterbolag) är berättigade till avrop.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116702:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51110000 Installation av elektrisk utrustning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Tidsförlängning