2. Förfarande
Förfarande
Titel: Conductivity meter
Beskrivning: Försvarsmakten är i behov av konduktivitetsmätare för att kontrollera vattenkvaliteten efter rening med omvänd osmos och behöver därför upphandla nämnda mätare enligt LOU Öppet förfarande. Vi har annonserat denna upphandling tidigare men fick avbryta då ingen av de två anbudsgivarna uppfyllde samtliga krav. Behovet kvarstår så upphandlingen behöver annonseras på nytt. Denna gång tas kraven på ISO-certifieringar på den leverantör som ingår kontraktet bort. Kraven kommer att omformuleras så att ISO-certifieringar krävs antingen på den leverantör som ingår kontraktet eller på dennes underleverantörer. På så sätt ges fler leverantörer möjlighet att delta.
Intern identifierare: 25FMVU3633
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38300000 Mätutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 38540000 Maskiner och apparater för provning och mätning, 38900000 Diverse mät- och provinstrument
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Conductivity meter