Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av fordonsmonitorering
Referensnummer: TN 2018-0339
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Svensk beskrivning.
Upphandlingen omfattar en funktion för att ta emot, hantera och vidarebefordra realtidsdata som rör fordonen, från fordonet till andra system som är i behov av informationen. Fordonsmonitoreringsfunktionen ska kunna ta emot information från olika källor och inte vara beroende av någon särskilt utpekad eller unik utrustning eller mjukvara ombord på t.ex. fordonen. På sikt är det tänkt att hela fordonsflottan om ca 3 000 fordon ska omfattas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande), 48100000 Programvara för särskild industri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar en funktion för att ta emot, hantera och vidarebefordra realtidsdata som rör fordonen, från fordonet till andra system som är i behov av informationen. Fordonsmonitoreringsfunktionen ska kunna ta emot information från olika källor och inte vara beroende av någon särskilt utpekad eller unik utrustning eller mjukvara ombord på t.ex. fordonen. Initalt omfattas en mindre mängd fordon, men i takt med att avtalen för utförande av trafik upphandlas på nytt kommer fler och fler fordon att omfattas av denna funktion. På sikt är det tänkt att hela fordonsflottan om ca 3 000 fordon ska omfattas.