2. Förfarande
Förfarande
Titel: Spillvattenmagasin Rännarbanan Helsingborg
Beskrivning: Objektet omfattar en samverkansentreprenad, baserat på ABT 06, för byggande av nytt spillvattenmagasin i Helsingborgs kommun. I entreprenaden ingår även anläggandet av ny dricksvattenledning, spillvattenledning och dagvattenledning. Arbetena kommer delvis att utföras i järnvägsmiljö. Det ingår även renovering av befintlig fjärrvärme betongkulvert.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
Ytterligare klassificering (cpv): 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44163100 Rörledningar, 44163120 Fjärrvärmeledningar, 45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Spillvattenmagasin Rännarbanan Helsingborg