See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Litteraturgatan Kv 10 - Nybyggnad av bostäder
Beskrivning: Vill du vara med och utveckla metoder och byggsätt för att sänka klimatpåverkan? FBU har som mål att halvera klimatavtrycket i sin nyproduktion till år 2025. Detta projekt är tänkt att fungera som ett pilotprojekt med målet att halvera klimatavtrycket ur ett livscykelperspektiv. Kvarter 10 kommer preliminärt att omfatta ca 60 bostadslägenheter, en verksamhetslokal samt markparkering.
Föregående meddelande: 006278-2022
Intern identifierare: FBU 2022-0037
Typ av förfarande: Konkurrenspräglad dialog
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000