793419-2023 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och förvaltning av fordonsförvaltningssystem
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Transitio upphandlar drift och förvaltning för sitt Framtida Fordonsförvaltningssystem. Upphandlingen inkluderar transport av systemet till driftplats, installation, driftsättning och acceptanstestning, drift och förvaltning av systemet under tio år, tillhandahållande av första linjens support, samt konfigurering och implementering av nödvändiga fysiska och elektroniska säkerhetsåtgärder.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen