See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kompletterande skoltransporter med taxi
Beskrivning: Upphandlingen omfattar skolskjuts inom Kalmar respektive Borgholms kommun. I undantagsfall kan transporter till/från andra kommuner förekomma. Taxi används för skoltransporter i de fall det inte går att genomföra transporten med kommunens skolbussar eller resa med linjetrafiken. Det kan exempelvis handla om elever med växelvis boende eller elever med särskilda behov.
Intern identifierare: 2025-56
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Ytterligare klassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Lägsta pris
Beskrivning: Obligatoriska krav.
Intern identifierare: 1786933-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 Kalmar
Beskrivning: Anbudsområde 1 avser skoltransport av elev/er som studerar på Kalmar kommuns skolor och Kalmarsunds gymnasieförbunds skolor.
Intern identifierare: 1803461-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 Borgholm
Beskrivning: Anbudsområde 2 avser skoltransport av elev/er som studerar på Borgholms kommuns skolor.
Intern identifierare: 1803486-2