79375-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Kommunikationsplattform för utskrivningsprocess
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKommunikationsplattform för utskrivningsprocess
BeskrivningUpphandlingen omfattar en i grunden, färdigutvecklad tjänst som driftas som en molntjänst, samt nödvändiga tjänster som ska säkerställa en framgångsrik implementation och löpande systemförvaltning. Upphandlingen ska resultera i ett avtal, som möjliggör kostnadseffektiv vidareutveckling av Tjänsten i linje med verksamhetens behov. Målet med Tjänsten är följsamhet till Lag (2017:612) om samverkan vid utskrivning från sluten hälso- och sjukvård. Lagen reglerar samverkan, planering och betalningsansvar i utskrivningsprocessen.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92619:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd