793919-2023 - ResultatSverige-Malung: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter - Malung-Sälens kommun
Referensnummer: 23/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för att täcka Malung-Sälens kommuns behov av tekniska konsulter för följande teknikområden:
- Byggkonsult
- Mark-/Anläggningskonsult (VA, Väg mm)
- Elkonsult, exklusive säkerhetsanläggningar
- VVS-konsult
- Brandkonsult
- Styr & Övervakningskonsult
- Energikonsult
- Miljökonsult
- Buller- och vibrationskonsult
- Riskkonsult
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen