794000-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbeten för dammar – Alby äng dagvattendamm
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelAlby äng dagvattendamm
BeskrivningByggnation av en större dagvattenanläggning med tillhörande in- och utlopp som öppna diken, samt plantering av växtlighet. Arbetet inkluderar ledningsdragning uppströms dammområdet för att leda dagvatten till de planerade dammarna.
Intern identifierareTFN/2024:00311
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45247210 Anläggningsarbeten för dammar
Ytterligare klassificering (cpv): 45247000 Anläggningsarbete för dammar, kanaler, bevattningskanaler och akvedukter, 45247200 Anläggningsarbete för dammar och liknande permanenta anläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareAlby äng dagvattendamm