794116-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hamndrift – Tjänstekoncession avseende Luleå Hamn
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTjänstekoncession avseende Luleå Hamn
BeskrivningLuleå Hamn AB avser att teckna drift- och underhållsavtal med leverantör som i egenskap av kvalificerad Operatör och genom tilldelning av tjänstekoncession ska äga rätt att bedriva den operativa verksamheten i utsett koncessionsområde inom Luleå hamn.
Intern identifierareKLF 2024/2212
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 63721200 Hamndrift
Ytterligare klassificering (cpv): 50246000 Underhåll av hamnanläggningar, 63721000 Drift av hamnar och farleder och tillhörande tjänster, 63721200 Hamndrift
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningTjänstekoncession avseende Luleå Hamn
Intern identifierareTjänstekoncession avseende Luleå Hamn