2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggledning Lilla Bommen Etapp 2, Byggnation kaj
Beskrivning: Upphandlingen syftar till att teckna kontrakt om konsulttjänster avseende en byggledare för kajbyggnation i projektet Lilla bommen. Uppdraget gäller från Q1 2026 till Q4 2028. I avtalet ingår option på förlängning sex månader i taget fram till dess att projektet är färdigställt. I dagsläget bedöms detta ske vid årsskiftet 2028/2029.
Intern identifierare: EXF-2025-01394
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: I avtalet ingår option på förlängning sex månader i taget fram till dess att projektet är färdigställt. I dagsläget bedöms detta ske vid årsskiftet 2028/2029. Beställning av option ska ske skriftligen och förutsätter att parterna dessförinnan enats om tidsplan, kostnadsbudget och avgränsning för optionen. Förlängning ska ske skriftligen minst tre månader före avtalets utgång. För optionen gäller villkor och ersättningsform enligt denna upphandling, kompletterat med specifika föreskrifter där så erfordras.