Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
OCT
Referensnummer: MTH 2021-0115, 21RS5594
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33730000 Ögonvårdsprodukter och korrigerande linser
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser 3 st. OCT för leverans till VO Ögon, Område specialiserad vård.
Upphandlingen omfattar även option på ytterligare 1 st. utrustning till VO Ögon, Område specialiserad vård, option teknisk serviceutbildning samt option på underhållsavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33662100 Medel vid ögonsjukdomar, 33730000 Ögonvårdsprodukter och korrigerande linser, 33731120 Glasögonlinser, 33734000 Glasögon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen