2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Fuktsakkunnig
Beskrivning: Ramavtal Fuktsakkunnig. Beställaren avser att teckna ramavtal med två (2) Konsulter. Avrop sker enligt procentuell fördelning.
Intern identifierare: UPH-2018-0299
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Denna upphandling avser Ramavtal Fuktsakkunnig. Beställaren avser att teckna ramavtal med två (2) Konsulter. Avrop sker enligt procentuell fördelning. Uppdrag inom ramavtalet avser att framförallt ansvara för övergripande styrning och samordning av fuktsäkerhetsfrågor i om-, till och nybyggnadsprojekt. Uppdraget kan även innefatta utredningar, analyser, bedömningar, granskningar etc. kopplat till normal fastighetsförvaltning.
Intern identifierare: Ramavtal Fuktsakkunnig