2. Förfarande
Förfarande
Titel: Städning av ÅVS
Beskrivning: SÖRAB välkomnar leverantörer att lämna anbud på utförande av städning av återvinningsstationer (ÅVS:er) i följande av SÖRAB:s ägarkommuner: Danderyd, Sollentuna, Solna, Sundbyberg och Vallentuna. Syftet med upphandlingen är att säkerställa att ÅVS:erna är välskötta, trygga och tillgängliga för invånarna. Uppdraget omfattar städning, snöröjning, halkbekämpning, sanering, bortforsling av dumpat material samt kundtjänst och består av två delar: *en fast del med schemalagd ordinarie städning, och *en rörlig del med tilläggstjänster såsom bortforsling, klottersanering och storstädning. SÖRAB avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
Intern identifierare: UH2025-9
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
Ytterligare klassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90910000 Städning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Städning av ÅVS