794910-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Miljötekniska konsulttjänster – Ramavtal miljökonsulter tillståndsrelaterade tjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal miljökonsulter tillståndsrelaterade tjänster
BeskrivningRamavtalet omfattar miljöteknisk konsultstöd inom följande områden; * Bistå vid prövningar gällande tillståndansökningar inom vattenverksamhet och miljöfarlig verksamhet, som omfattas av Miljöbalken *Bistå med underlag inför tillståndsprövningar, samråd och dispensansökningar *Bistå vid beställarens egenkontroller, enligt Miljöbalken *Bistå vid domstolsprövningar *Utföra provtagning och andra nödvändiga kontrollera, på plats i Beställarens hamnanläggningar *Analys av prover och kontakt med labb *Tillhandahålla all nödvändig utrustning för utförande av ovan tjänster/arbetsuppgifter
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92678:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
Optioner
Beskrivning av alternativenFörlängningsoptioner ett år x 6