794979-2025 - Resultat
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Byggprojektledare
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggprojektledare
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att teckna ramavtal för projektledare, projekteringsledare, byggledare och kontrollansvarig enligt PBL. Det är av stor vikt att anbudsgivaren har den kompetens, erfarenhet och förmåga som efterfrågas. Uppdragen kan omfatta samtliga skeden i byggprocessen, inklusive förstudie/utredning, programskede, projekteringsskede (inklusive framtagande av förfrågningshandlingar), produktionsskede och projektavslut. Projekten kan omfatta nybyggnad, ombyggnad, rivning och återbruk.
Intern identifierare2025-00181
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000