79517-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Medicinska programvaruutvecklingstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt stöd för hantering av cytostatikaordinationer
Referensnummer: IN-IN22-0173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kontrakt gällande system för hantering av cytostatikaordinationer och annan läkemedelsbehandling i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsunderlaget.
Omfattning
Upphandlingen avser kontrakt gällande system för hantering av cytostatikaordinationer och annan läkemedelsbehandling i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsunderlaget där minst nedanstående punkter ska ingå:
Leverans av system för hantering av ordination, beställning, tillverkning och administrering av cytostatika och annan läkemedelsbehandling.
Nyttjanderätt till Systemet
Införandeprojekt (projektledning, uppsättning och konfiguration av System, integration, tester, driftsättning, utbildning, o.s.v.)
Underhåll och support
Integrationer
Utbildning
dokumentation
Överlämning och avveckling
Konsulttjänster under avtalstiden
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen