See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnation av Fenomenmagasinet
Beskrivning: Lejonfastigheters upphandling av nybyggnation av Fenomenmagasinet! Entreprenaden omfattar nybyggnad för Fenomenmagasinet, en Science center verksamhet inom Linköping. Byggnaden möter verksamhetens behov och innefattar bland annat djurutställningar, experimentutställningar, salar för olika typer av undervisning samt personalutrymmen med snickeri, verkstad och kontor. Byggnaden uppförs i två plan med en entresol och påminner till gestaltningen av en gammal kvarnbyggnad för att harmonisera med områdets kulturvärden. Det ska vara en fullt fungerande byggnad/anläggning. Entreprenadform - Totalentreprenad Upphandlingsform - Generalentreprenad Ersättningsform - Fast pris utan indexreglering
Intern identifierare: UPH-2018-0306
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Nybyggnation av Fenomenmagasinet Lejonfastigheter har fått i uppdrag att bygga nya lokaler till Fenomenmagasinets verksamhet. Fenomenmagasinet i Linköping är en "Science Center" verksamhet där varje år ca 40 000 besökare i alla åldrar får testa, upptäcka och förstå vardagliga fenomen. Byggnaden som är planerad att byggas är placerad på Valla gård i Linköping, med närhet till universitetet samt Gamla Linköping. Det är en nybyggnation i 2 plan samt ett entresol på ca 2500 kvm. Tanken är att byggnaden ska smälta in i den kulturhistoriska miljön och påminna om en gammal kvarn eller ekonomibyggnad. Innanför skalet förbereds byggnaden för verksamheten på ett modernt och flexibelt sätt. Med en pelarstomme och lättväggar blir byggnaden flexibel att utvecklas med verksamheten under många år. Entreprenadform - Totalentreprenad Upphandlingsform - Generalentreprenad Ersättningsform - Fast pris utan indexreglering
Intern identifierare: Nybyggnation av Fenomenmagasinet