2. Förfarande
Förfarande
Titel: Diarieföringslösning - dokument och ärendeprocesser
Beskrivning: Vakin ska ersätta nuvarande diarie- och ärendehanteringssystem med en ny lösning. Eftersom Vakin omfattas av offentlighets- och sekretesslagens krav på registrering av allmänna handlingar (diarieföring) måste det nya systemstödet rymma en grundläggande diarieföringsfunktionalitet. Det nya systemstödet måste även kunna hantera flera olika diariedatabaser (eller instanser) eftersom Vakin utgör en koncern med flera juridiska personer.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102748:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 72512000 Dokumenthanteringstjänster