795409-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Vattenreningskemikalier – Aluminiumsulfat
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAluminiumsulfat
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för leverans av Aluminiumsulfat som används som fällningskemikalie vid första steget i bredningsprocessen på Alelyckans och Lackarebäcks vattenverk. Ramavtalet omfattar löpande leverans av granulat av aluminiumsulfat (Al₂(SO₄)₃·14H₂O, 0,5-3,0 mm). Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument inklusive bilagor.
Intern identifierareN560U25-289
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 24962000 Vattenreningskemikalier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningKöpa kemikalier
Intern identifierareAluminiumsulfat