79565-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Byggteknisk ledning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggadministrativa Konsulttjänster - FO Utrikes
Referensnummer: 1153/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningsområde utrikes (FO Utrikes) svarar för förvaltning av statsägda fastigheter utomlands och för nybyggnation av statliga fastigheter utomlands. Statens Fastighetsverk, Förvaltningsområde utrikes (FO Utrikes) avser i denna upphandling teckna ramavtal för ledning av byggprojekt med 7st leverantörer av konsulttjänster för Projekt-, Projekterings- och Byggledning Utrikes.