79629-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Ljustekniska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljud- och ljussättning 2023
Referensnummer: 22/238
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71318100 Ljustekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om uppdraget
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende ljud och ljussättning till Lidingö stad (staden) och dess arrangemang, till exempel festivaler, musiktävlingar, ungdomsfester, löptävling, Nationaldagsfirande, teateruppsättningar med mera.
Upphandlingen omfattar:
Konsultation inför arrangemang, t.ex. idé, layout, etc.
Ljud- och ljussättning
Scenbygge
Scenteknisk utrustning inklusive hyra av vissa musikinstrument
Teknisk support och underhåll
Lidingö Stad ansvarar för kommunal service till kommuninvånarna och har ett flertal verksamhetsområden såsom skola, äldreomsorg, kultur, idrott, vatten- och avlopp, avfallshantering, gator och mark, miljötillsyn samt fastigheter.
Antalet invånare uppgår till drygt 48 000 st.Mer information om Lidingö Stad kan hämtas på stadens hemsida, www.lidingo.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50342000 Reparation och underhåll av ljudutrustning, 92370000 Ljudteknikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.