79657-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis – Fastighetsteknisk drift
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFastighetsteknisk drift
BeskrivningVellinge kommun inbjuder härmed till upphandling för rubricerad entreprenad avseende fastighetsteknisk drift, i enlighet med upphandlingsdokumenten och däri förtecknade handlingar. Vellinge kommun ansvarar för drift, underhåll och förvaltning av Vellinge kommuns byggnader och anläggningar. B ansvarar också för det stadsövergripande säkerhetsarbetet inom inbrottsskydd, passage och övervakningskameror. Den totala ytan är cirka 220 000 kvadratmeter. De flesta lokalerna hyrs ut för kommunal verksamhet som skola, förskola, vårdboende, kultur och idrott.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93846:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 75123000 Fastighetsförvaltning