Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Seniora stadsutvecklingsexperter och tillhörande tjänster
Referensnummer: 0502/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71410000 Stadsplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Älvstranden Utveckling avser att teckna ramavtal med konsulter för senior rådgivning, kvalificerat arbete och stöd kopplat till Göteborg stads gemensamma arbete med att utveckla Älvstaden, arbete i/med byggherrekonsortier eller liknande i syfte att utveckla större områden, innovation inom stadsutveckling samt generella utvecklingsfrågor inom området stadsutveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 90712100 Utvecklingsplanering för stadsmiljön
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen